از همه علاقمندان به ورزش درخواست همکاری با انجمن را دارممیرزا آقابیگ گفت: از وزارت ورزش و جوانان در زمان دکتر گودرزی خواستیم انجمن راگبی را به عنوان یک فدراسیون به رسمیت بشناسد.
حسن میرزا آقابیگ در نشست خبری درباره اتفاقات اخیر انجمن راگبی در جمع خبرنگاران گفت: مدت 5 سال است که مسئولیت ریاست انجمن راگبی را برعهده گرفتم و در طول این چند سال تمام تلاشم را کردم تا این رشته ورزشی توسعه پیدا کند. پیش از این حدود مربی راگبی در این رشته فعالیت می کرد وحتی داور بین المللی نداشتیم اما در حال حاضر بیش از 160 مربی راگبی داریم که در سطوح مختلف مشغول به فعالیت هستند و 85 داور بین المللی داریم که در مسابقات مختلف داخلی و بین المللی قضاوت می کنند.
وی افزود:در طول این چند سال توانستیم تیم های مختلف راگبی را در چند سنی مختلف تشکیل دهیم و به مسابقات برون مرزی اعزام کنیم.فعالیت انجمن راگبی بیشتر از برخی فدراسیون هایی است که در کشور فعالیت می کنند.راگبی یک رشته المپیکی است انتظار داریم که وزارت ورزش و جوانان این انجمن را به عنوان یک فدراسیون مستقل به رسمیت بشناسد. برای این موضوع پیگیری های زیادی انجام دادیم اما متاسفانه وزارت ورزش و جوانان در زمان دکتر گودرزی با مسقل شدن انجمن راگبی مخالف بود وتوجهی به در خواست های ما نداشت.
وی عنوان کرد:با تلاش هایی که در سال های اخیر صورت گرفته است راگبی به جایگاهی رسیده است که ورزشکاران و کارشناسان می توانند درباره این رشته کتاب بنویسند و در زمینه مسائل فنی و تکنیکی اظهار نظر کنند.در گذشته رشته راگبی در همه رده های سنی مردان و زنان زیر نظر یک مربی فعالیت می کرد اما با حمایت هایی که صورت گرفته است هر تیم راگبی دررده های مختلف با مربیان جداگانه کار می کنند.
انجمن راگبی سا ل گذشته 30 میلیون تومان بودجه داشته
رئیس انجمن راگبی در ادامه بیان کرد:در مجموع بودجه ای که به راگبی در طوی یک سال 95 سی میلیون تومان بوده در حالی که هزینه های انجمن و اعزام هایی که به مسابقات مختلف داریم بیش از مبلغی است که در در اختیار ما قرار می گیرد.اگر به راگبی توجه بیشتری صورت بگیرد قول می دهم که این رشته ورزشی هم در بخش زنان و هم مردان جزء تیم های برتر آسیایی مطرح شود. با وجود همه کاستی های که در انجمن وجود دارد تیم های راگبی در مسابقات مختلف با حمایت فدراسیون انجمن های ورزشی نمایش قابل قبولی دارند.
وی ادامه داد:به دلیل محدویت هایی که داریم و به عنوان یکی از زیر مجموعه های فدراسیون انجمن های ورزشی کار می کنیم که حساب مستقل نداریم حتی به تازگی با حمایت آقای علیپور حساب ارزی جهت کمک های فدراسیون آسیائی وجهانی باز نموده.راگبی برای اینکه شناخته شود نیاز به حمایت رسانه ها دارد.
رسانه ها موفقیت های راگبی را نمی بینند
آقابیگ گفت :متاسفانه وقتی اتفاق خوبی در انجمن صورت می گیرد چندان مورد توجه رسانه ها نیست و موفقیت راگبی بازان در مسابقات بین المللی به عملکرد خوبی دارند رسانه ها توجهی به آن نمی کنند اما زمانی که اتفاق ناخوشایندی برای این رشته بیفتد همه به آن توجه می کنند.چند وقت پیش نواب اسدزاده بهترین بازیکن سال 95 راگبی به دلیل اتفاق ناگواری که در سانحه رانندگی برایش پیش آمد 2 انگشت دستش را از دست داد که هیچ رسانه ای به آن توجه نکرد.بودجه ای که در اختیار انجمن قرار می گیرد به اندازه این نیست که به ورزشکاران در هنگام بروز چنین اتفاقاتی کمک کند درحالی که این ورزشکار عضوی از خانواده راگبی بود و وظیفه انجمن هم حمایت از وی بود
میرزاآقابیک در خصوص امکانات این رشته ورزشی در ایران تصریح کرد: زمانی که من آمدم فقط زمین شماره 4 مجموعه ورزشی آزادی در اختیارمان بود اما الان زمین ورزشگاه تختی را نیز داریم. در حال حاضر در هر زمینی که بتوان فوتبال بازی کرد می‌توان راگبی را برگزار کرد اما یک محل دائم برای برگزاری مسابقات می‌خواهیم، ما این پیشنهاد را دادیم که زمین شماره 4 آزادی به صورت کامل در اختیار ما باشد و خودمان آن را تجهیز می‌کنیم و حتی خوابگاه نیز می‌سازیم.
وی با گلایه از صداوسیما اظهار داشت: راگبی یک ورزش انگلیسی است نه آمریکایی، نمی‌دانم چرا صداوسیما برای پخش راگبی این قدر مقاومت می‌کند. راگبی در حال حاضر در مدارس تهران به صورت غیررسمی راه‌اندازی شده است. قرار است بخشنامه آن نیز صادر شود تا به ورزش‌های مدارس اضافه شود
میرزاآقابیک افزود: متاسفانه یکسری افراد از گذشته تاکنون حقی را از این رشته برای خودشان می‌خواهند که این کار شدنی نیست. زمان حضور من همه کارها دست یک نفر بود اما حالا شرایط متفاوت شده و افراد زیادی برای کمک کردن حضور دارندو باید از همه ظرفیت ها استفاده کرد نه چند نفر خاص
اتفاقات اخیر راگبی و زندانی شدن سرمربی سابق تیم ملی راگبی
وی درباره اظهار داشت:این موضوع مربوط به سال 94 است که انجمن قادر به اعزام تیم راگبی نبود و سر مربی تیم ملی طبق قرار دادی که با یک شرکت تبلیغاتی منعقد می کند تیم را به مسابقه برون مرزی اعزام می کند اما پس از مدتی با مشکل مواجه می شوند که این موضوع در وزارت ورزش و جوانان مطرح می شود حتی به مراجه قضایی نیز این موضوع کشیده شد.انجمن راگبی در باره این موضوع هیج نامه ای به سرمربی تیم ملی نداده است که هزینه ها را تامین کند.
پولی بابت اعزام تیم به مسابقات آسیایی داده نشد
رئیس انجمن راگبی گفت: بر اساس گفته برادر ایشان در مصاحبه تلوزیونی اعلام نمودند وزارت ورزش و جوانان بابت اعزام تیم راگبی به مسابقات آسیایی پولی واریز کرده است که ما بلوکه کردیم. من کارمند وزارت ورزش هستم و از اگر بودجه ای در این زمینه پرداخت شد به طور قطع از آن مطلع می شدم. و سرمربی تیم ملی با همکاری شرکت تبلیغاتی که خودش فراهم کرده بود به دنبال تامین هزینه مسابقات بود بنابراین انجمن مسئولیتی را در قبال این مشکل برعهده نمی گیرد اما تمام تلاشمان را می کنیم تا مشکل سرمربی تیم راگبی برطرف شود تا وی درباره به راگبی باز گردد و هرگز انجمن در این مورد کم کاری نمی کند و شخص آقای علیپور بطور خاص پیگیر هستند تا مشگل بر طرف شود.
در پایان نیز میرزاآقابیک گفت از همه علاقمندان به ورزش درخواست همکاری در زمینه های مختلف دارم و از قهرمانان تیم ملی و کادر تیم های ملی نیز تشکر میکنم که همچون سرباز در راگبی فعالیت می نمایند و مربیان و مسئولین استانها که با همه کاستی ها دست از تلاش بر نمی دارند. و همچنین از دکتر سلطانی فر وزیر محترم وزارت ورزش و جوانان و فدراسیون انجمن های ورزشی که با حمایت خود راه را برای پیشرفت راگبی هموار نموده