کلیات آیین نامه مسابقات سال 99 و نحوه ثبت نام تیم ها
بسمه تعالی

آیین نامه مسابقات سال 1399 انجمن راگبی ج .ا.ا

مسابقات براساس مقررات WR ، انجمن راگبي ايران و فدراسيون انجمن هاي ورزشي برگزار مي شود. پذیرش تیم ها در مسابقات منوط به ارسال فیش واریزی به مبلغ 1000000 ریال معادل صد هزار تومان به حساب فدراسیون انجمن های ورزشی به همراه نامه اعلام آمادگی تیم از طریق وب سایت انجمن می باشد که تا زمان تعیین شده برای آن مسابقات می بایست ارسال گردند و پس از آن تیمها رسما اعلام می گردند.
پذیرش میزبانی به غیر از شرایطی که در ذیل اعلام می گردد واریز مبلغ 25000000 ریال حداقل هزینه داوری می باشد که 30 روز قبل از مسابقات باید به حساب فدراسیون انجمن های ورزشی واریز و فیش مربوطه به ایمیل انجمن ارسال گردد.

o مسابقات هفت نفره (بزرگسال) آقایان و بانوان به دو صورت مسابقات دسته یک و لیگ برتر بر اساس رده بندی سال 98،( هشت تیم اول در لیگ برتر و سایر تیم ها در دسته یک )برگزار می گردد و در صورت انصراف یک تیم از هشت تیم برتر، تیم ها به ترتیب رتبه های بدست آورده در سال 98 جایگزین آن تیم در لیگ برتر 99 می شوند.
o مسابقات پانزده نفره (بزرگسال) آقایان و بانوان: چهار تیم شرکت کننده در سال 98 در دسته ی برتر می باشند:
در صورت افزایش یک تیم، تیم جدید با تیم چهارم سال 98 یک بازی انجام خواهد داد و سپس برنده ی بازی به جمع سه تیم دیگر اضافه خواهد شد.
در صورت افزایش دو و یا سه تیم، تیم ها با یکدیگر بازی خواهند کرد، برنده جایگزین تیم چهارم سال 98 خواهد شد و تیم چهارم به رده پایین می رود.
در صورت افزایش چهار تیم جدید، یک گروه قبل از مسابقات لیگ برتر،در مسابقات دسته یک بازی خواهند کرد و تیم قهرمان به جمع چهار تیم برتر سال 1400 صعود می کند و تیم چهارم سال 99 به مسابقات دسته یک می رود.

تعداد نفرات تيم ها :‌
راگبی ۷ نفره، ایکس راگبی، تگ راگبی و راگبی ساحلی: 12 بازیکن 2 مربی 1 سرپرست
راگبی ۱۵ نفره: 23 بازیکن ۲ مربی 1 سرپرست

رده های سنی مسابقات
تگ راگبی: متولدین 1/1/86 و کوچکتر
ایکس راگبی: متولدین ۱۰/۱۰/۸۲ الی ۱۱/۱۰/۸۶
زیر ۲۰ سال: متولدین ۱/۷/۷۸ الی ۹/۱۰/۸۲
7 نفره بزرگسالان: بالای ۱۷ سال + ۲ بازیکن از رده ایکس راگبی
15 نفره بزرگسالان: فقط بازیکنان بالای 17 سال می توانند در مسابقات حضور داشته باشند حتی اگر بازیکنان زیر ۱۷ سال در ۷ نفره بزرگسال شرکت کرده باشند.

o از هر رده سنی حداکثر ۲ نفر می توانند در رده های بالاتر بازی کنند.
o هیچ یک از مربیان و کادر فنی تیم ها اجازه دخالت در مربیگری و یا همکاری و مشاوره با تیم های دیگر را در زمان مسابقه ندارند و فقط اعضای معرفی شده هر تیم مجاز به نشستن روی نیمکت مسابقات می باشند.
o در هر بازي اگر تيمي به غير از اسامي شركت كنندگاني كه به كميته برگزاري اعلام نموده و کارت شرکت در مسابقات دریافت کرده است از بازيكن ديگري استفاده كند ، براي تيم متخلف باخت فني منظور مي گردد.
o بازيكني كه براي يك تيم بازي کرده اند به هيچ عنوان حق بازي براي تيم هاي ديگر را تا پایان همان سال نخواهد داشت .
o هيچ مربي اجازه مربيگري بيش از يك تيم را نخواهد داشت .

لباس تيم ها و نحوه پوشش بازيكنان :
هر تيم مي بايست داراي دو دست لباس تيره و روشن باشد.
لباس بازيكنان بايد از شماره 1 به بالا باشد.
بازيكناني كه به عنوان آبرسان و يا كمك در زمانهاي توقف بازي داخل زمين مي شوند ، مي بايست از كاورهاي مخصوص با رنگ مخالف لباس بازيكنان داخل زمين استفاده نمايند .
بازيكنان مي توانند از گارد مخصوص و مجاز (‌براساس قوانين) زير لباس راگبي كه از جنس فايبرگلاس يا فلز نباشد ، استفاده نمايند .
بازيكنان به هيچ عنوان مجاز به استفاده از هرگونه زيورآلات، عينك، گارد بيني و يا صورت نمي باشند.
عينك تنها ميتواند تمام پلاستيكي قابل انعطاف و طبق قوانين آزمايشي فدراسيون جهاني باشد.
بازيكنان مي بايست در پوشيدن لباس و حفظ ظاهر خود شئونات اسلامي – اخلاقي و ورزشي را رعايت نمايند .
مسئولان برگزاري از حضور تيم ها يا بازيكناني كه پوشش آن ها خلاف استاندارد تائيد شده باشند در مسابقات ممانعت بعمل می آورند.
لباس تيم ها شب قبل مسابقات در جلسه فني رويت مي شود .
اگر بازیکنی در حین بازی دچار آسیب دیدگی شود و لباس بازیکن به خون آغشته گردد، بازیکن موظف است نسبت به تعویض لباس خود اقدام نماید.

o اگر بازيكني موارد اخلاقي و شئونات اسلامي را رعايت ننمايند و يا هر گونه رفتار غير ورزشي انجام دهد كميته انظباطي و مسئولان مربوطه حاضر در مسابقات در مورد او تصميم گيري مي كنند و شخص خاطي ملزم به اجراي بي قيد و شرط تصميمات گرفته شده مي باشد .

شرايط فني و اختصاصي :
مسابقات 15 نفره : در دو زمان 40 دقيقه اي و 10 دقيقه استراحت ميان دو نيمه برگزار مي گردد .
مسابقات 7 نفره : ۲ نیمه ۷ دقیقه ای و ۲ دقيقه استراحت ميان دو نيمه برگزار مي گردد .
مسابقات ایکس راگبی : ۲ نیمه ۷ دقیقه ای و ۲ دقيقه استراحت ميان دو نيمه برگزار مي گردد . ( ۵ بازیکن داخل زمین هستند ) برای اطلاعات بیشتر در زمینه قوانین به فایل ایکس راگبی مراجعه شود.
مسابقات تگ راگبی: ۲ نیمه ۵ دقیقه ای و ۱ دقيقه استراحت ميان دو نيمه برگزار مي گردد.

o در صورت مساوي بودن دو تيم در يك مسابقه(در صورتی که نتیجه برد/ باخت در جدول امتیازات حائز اهمیت باشد)، بازي در دو وقت 10 دقيقه اي برای 15 نفره و دو وقت 5 دقیقه ای برای 7 نفره دنبال ميگردد و هر تيم بتواند زودتر به امتیاز برسد برنده مسابقه خواهد بود.
o تعويض پزشكی صرفا در صورتي انجام مي گیرد كه مصدوم دچار خونريزي شود و يا به تشخيص داور و پزشك زمين صورت می پذیرد.
o در زمان تعویض پزشکی اگر تیمی از کلیه تعویض های خود استفاده نموده باشد، بازیکن جایگزین نمی تواند وارد زمین شود و تنها خود بازیکن مصدوم در صورت بهبودی می تواند به زمین بازی برگردد.
o تعویض در مسابقات ایکس راگبی نامحدود است.( بازیکن تعویضی مجدد نمی تواند به زمین بازی بر گردد)
o هر بازيكني كه كارت زرد دريافت كند به مدت10 دقيقه برای 15 نفره و 2 دقیقه برای 7 نفره از زمين مسابقه خارج می شود و در محلي كه داور چهارم اعلام ميكند ، مي نشيند و زمان ،‌ بعد از نشستن بازيكن بر روي محل مشخص شده محسوب میگردد.
o در زمان اخراج بازيكن داراي كارت زرد، چنانچه بطورمثال بازيكني 4 دقيقه مانده به پايان نيمه اول اخراج موقت شود 6 دقيقه باقيمانده در نيمه دوم محاسبه مي شود . بازيكني كه دو كارت زرد دريافت كند بطور دائم از بازي اخراج مي شود و حق شركت در مسابقه بعدي راندارد.
o بازيكني كه بطور مستقيم كارت قرمز دريافت كند علاوه بر اينكه از بازي اخراج مي شود بايد محل مسابقه را ترك و در مسابقه بعدي نيز نمي تواند شركت كند و تا تصميم كميته فني مسابقات حق بازي كردن را ندارد ، تا براساس گزارش داوري تصميم گيري شود.
o چنانچه تيمي 3 كارت قرمز در يك بازي دريافت كند براي او باخت فني منظور مي شود و بازي متوقف مي گردد .
o بازیکنی که تعویض شود نمی تواند دوباره به زمین بازی برگردد، در صورت مشاهده تخلف بازیکن و آن تیم چه در حین مسابقه و چه بعد از اتمام مسابقه باخت فنی برای آن تیم محسوب می شود.
( باخت فنی 20 امتیاز محاسبه خواهد شد)
o در صورتي كه تيمي در يك مسابقه غيبت كند و يا بيشتر از10 دقيقه تاخير داشته باشد براي آن تيم باخت فني منظور مي گردد.
o بازيكنان ذخيره ، سرپرست و مربي تيم مي بايست در محل نيمكت مشخص شده خود مستقر گردند و حق خروج از منطقه تعيين شده در طول مسابقه را نخواهند داشت .
o هيچ يك از بازيكنان و اعضا كادر فني تيم ها در زمان مسابقه تيم ديگر ، حق حضور و نشستن بر روي نيمكت آن تيم را نخواهد داشت .
o هيچ بازيكنان ، مربي ، سرپرست و يا بازيكنان روي نيمكت در هنگام انجام مسابقه حق اعتراض و يا حتي صحبت كردن با داورد را ندارند .(‌به استثناي كاپيتان تيم درون زمين ) چنانچه موارد فوق رخ دهد داور مجاز به دادن كارت زرد يا قرمز به آنها است . هر گونه تصميمي كه از طرف کمیته فنی مسابقات براي فرد يا تيم خاطي گرفته شود مي بايست بدون مخالفت اجرا شود و سرپرست تيم ملزم به اجراي آن است .
o اگر تيمي هر گونه اعتراضي داشته باشد ميبايست اعتراض خود را كتبا و حداكثر ظرف مدت 30 دقيقه بعد از بازي به همراه مبلغ 000/1000 ريال ( معادل صد هزار تومان ) توسط سرپرست تيم به سرپرست فني مسابقات تحويل نمايد. ( اعتراضات تنها می تواند در مورد مسائل فنی و تاثیرگذار در نتیجه بازی باشد )
o چنانچه تيمي تصميم به انصراف از ادامه بازي داشته باشد مي بايست سرپرست تيم دليل انصراف خود را كتبا به سرپرست فني مسابقات جهت مطرح شدن در كميته فنی تحويل نمايند.
o در مورد موارد پيش بيني نشده بلافاصله كميته فني مسابقات تشكيل جلسه داده و در مورد آن تصميم گيري مي كند.

مدارك مورد نياز بازيكنان جهت صدور كارت:
بارگذاری فرم تکمیل شده مشخصات بازیکنان و کادر فنی به صورت تایپ شده كه به تایید كميته راگبي استان یا هيات انجمن هاي استان رسيده باشد.(از طریق وب سایت 7 روز قبل از شروع مسابقات) :
پیوست 1 (فرم شماره یک)
بارگذاری يك قطعه عكس از تمامی بازیکنان در قالب یک فایل فشرده به تفکیک اسامی به همراه عکس. (از طریق وب سایت 7 روز قبل از شروع مسابقات) : پیوست 2 (فرم شماره دو)
بارگذاری تصویر شناسنامه عکس دار و یا کارت ملی بازیکنان در تمامی مسابقات (از طریق وب سایت 7 روز قبل از شروع مسابقات)
بيمه ورزشي مخصوص رشته راگبي که در زمان پذيرش جهت دريافت كارت مسابقات الزامي مي باشد.
ارائه تائيد گواهی صحت سلامت عمومي بازيكنان حاضر در مسابقات توسط مربيان تيم ها . در فرم مخصوص که در زمان پذیرش میبایست تکمیل و تحویل گردد. ( مسئولیت صحت گواهی ها با مربیان تیم ها می باشد) : پیوست 4 (فرم شماره چهار)
همراه داشتن اصل مدرک شناسایی عکس دار ( در صورت عکس دار نبودن شناسنامه گواهی اشتغال به تحصیل عکس دار یا دفترچه بیمه عکس دار جهت شناسایی بازیکنان در مسابقات رده های سنی الزامی ست)
ارائه یک قطعه عکس 3*4 در زمان پذیرش در تمام مسابقات آقایان و بانوان برای صدور و تحویل کارت شرکت در مسابقات.
ارائه كارت شركت در مسابقات برای كليه نفرات در همه مسابقات الزامي است و نفرات اضافه تيم ها حق نشستن روي نيمكت ذخيره را ندارد.
رضایت نامه کتبی والدین همراه با تایید کمیته راگبی و هیات انجمن های ورزشی استان مربوطه و یا رضایت نامه محضری جهت شرکت بازیکنان زیر 18 سال در تمام مسابقات الزامی می باشد: پیوست 3 (فرم شماره سه)

قابل توجه كليه مسئولين به هيچ عنوان كارتي در محل مسابقات صادر نمي گردد و کلیه کارتها در محل پذیرش با ارائه عکس نفرات صادر می گردد و تحویل داده می شود.

شرايط ميزباني :
ميزبان موظف است به تيم هاي حاضر در مسابقات خوابگاه و ترانسپورت از محل خوابگاه به مسابقات را بطور رايگان ارائه نمايد .
زمين مسابقه بايد از جنس چمن طبيعي باشد در صورت مصنوعي بودن با تائيد ناظر مسابقات بازی ها برگزار خواهد شد.
ميزبان موظف به خط كشي استاندارد زمين مسابقه است .
گل پست ها بايد داراي حفاظ باشد.
ميزبان موظف است خوابگاه ،تغذیه، آب جهت اسكان عوامل اجرایی و داوران به تعداد حداکثر ۱۲ نفر را آماده نمايد.
میزبان موظف به تامین مکان مناسب با امکانات لازم جهت برگزاری مراسم قرعه کشی و جلسه توجیهی مسئولین با سرپرستان و کادر فنی تیمها می باشد.
ورود تيم ها عصر روز قبل مسابقه است و خروج حداكثر صبح روز بعد از مسابقات است.
هر مسابقه توسط 5 داور برگزار مي شود (داور وسط – 2 داور كنار – يك داور چهارم - منشي )
میزبان موظف به هماهنگی با نیروی انتظامی ، پزشک و آمبولانس جهت حضور در کنار زمین بصورت تمام وقت در روزهای مسابقه می باشد. بدون حضور هریک از آنان مسابقات انجام نمی گردد.
میزبان موظف به تهیه یخ در کنار زمین مسابقات، جهت استفاده تیم ها می باشد.

شرايط حضور مربيان و كادر فني :
مربيان بايد داراي كارت مربيگري درجه 2 انجمن و یا درجه یک بین المللی باشند.
( مخصوص لیگ های برتر بزرگسالان ۷ نفره و ۱۵ نفره )
مربیان درجه ۳ به غیر از مسابقات لیگ برتر ۷ نفره و ۱۵ نفره با امتیاز لازم می توانند در تمامی رده ها مربیگری کنند.
به غیر از تیم های تگ راگبی، مربیان دیگر رده ها می بایست دارای مدرک آسیب سر در راگبی از فدراسیون پزشکی ورزشی باشند که تحت نظر انجمن برگزار می شود. در غیر این صورت آن شخص اجازه مربیگری تیم را در مسابقات نخواهد داشت.
مربي ، سرپرست و بازیکن تيم ها حق همراهی ديگر تيم ها را در هیچ مسابقاتی نداشته و در صورت مشاهده باخت فني محسوب مي شود.
تيم هایي كه از پزشك استفاده مي نمايند ميبايست پزشك يا پزشكيار مورد تائيد فدراسيون پزشكي كشور باشد که باید مدرک پزشک را به ایمیل انجمن ارسال نمایند .
كليه مربيان و داوران مي بايست برابر بخشنامه كميسيون ماده 5 وزارت ورزش و جوانان همه ساله در كلاس بازآموزي كه از طرف انجمن برگزار ميگردد شركت نمايند و حداقل 25 امتیاز کسب نمایند، در غير اينصورت حق مربيگري در ليگ ها را نخواهند داشت.
شرايط كلي :
با توجه به اینکه برخی از بازیکنان راگبی کشور در مسابقات لیگ های هفت نفره بعنوان مهمان در تیم های سایر استانها بازی کردند صرفا از همان استان میبایست در لیگ برتر15نفره درچارچوب تیم استانی و باشگاهی بازی نمایند و تنها تیم ها از استان هایی که تیم 15 نفره ندارند، می توانند 3 یار کمکی (با ارائه رضایت نامه کتبی هیات و یا کمیته راگبی استان ) همراه داشته باشند که رضایت نامه ها نیز می بایست به ایمیل انجمن ارسال گردد.
پذیریش تمامی تیم ها منوط به ارسال معرفی نامه کتبی ازهیات انجمن های ورزشی یا کمیته راگبی استان به صورت تایپ شده و ارسال فیش واریزی از طریق وب سایت انجمن می باشد. در غیر این صورت به هیچ عنوان تیمی پذیریش نمی شود.

كليه اطلاع رساني در خصوص مسابقات رسما از طريق سايت انجمن اعلام مي شود.
آدرس ایمیل انجمن راگبی :
Iran.rugby.fed@gmail.com
شماره حساب فدراسیون انجمن های ورزشی :
0107484898007
بانک ملی شعبه نمایشگاه بین المللی بنام فدراسیون انجمن های ورزشی