تاريخچه راگبي

مقدمهحضور رشته ی راگبی در المپیک و بازی های آسیایی
راگبی رشته ی المپیکی ست که، سری مسابقات آسیایی آن هر ساله برگزار می شود که متاسفانه در سال های گذشته تیم ملی کشورمان در مسابقات آسیایی حضور نداشت
انتخابی المپیک : تیم ملی راگبی ایران در مسابقات غرب آسیا حضور داشت.
سال تاسیس رشته ی راگبی در ایران
رشته ی راگبی از سال 75 در ایران شروع به فعالیت کرد و از سال 79 زیر نظر فدراسیون بیس بال به صورت رسمی آغاز به کار کرد و در سال 86 فدراسیون راگبی به صورت مستقل اداره شد و بنا به دلایلی از سال 90 تا کنون، رشته ی راگبی از فدراسیون به انجمن تغییر پیدا کرد و هم اکنون زیر نظر فدراسیون انجمن های ورزشی به فعالیت خود ادامه می دهد.
عضویت رشته ی راگبی در کنفدراسیون آسیا
عضویت رشته ی راگبی در فدراسیون جهان
محل فدراسیون آسیایی
هنگ کنگ
محل فدراسیون جهانی
دوبلین / ایرلند

قبل ازانقلاب
درایران قبل از انقلاب جمهوری اسلامی به صورت غیر رسمی ورزش راگبی مخصوصاً در تربیت‌بدنی نیروهای نظامی به اجرا درآمد و یک بازی غیررسمی تیم ملوان و سربازان انگلیسی انجام دادند.
بعدازانقلاب
بعدازانقلاب جمهوری اسلامی، تاسال ۱۳۷۵ هیچ تلاشی انجام نشد تااینکه دراین سال بیژن صفائی به همراه گروهی از دانشجویان تربیت بدنی این رشته را شکل دادند و اولین توپ ، توپ خالی از باد فوتبال بود که به صورت بیضی با بند بسته شده بود! پس از آن ۱۷ عدد توپ راگبی که برخی متعلق به سال‌های ۱۹۴۵ و ۱۹۶۰ میلادی بود در انبار یکی از مراکز آموزشی یافت شد و بعد از تعمیر اولین تمرینات در ساعت ۶ صبح در زمین چمن مجموعه ورزشی انقلاب تهران با حداقل قیمت زمین چمن اجاره‌ای آغاز گردید.
بعد از دو سال فعالیت درسال ۱۳۷۹ با تلاش یکی از دانشجویان تربیت‌بدنی علیرضا فضل الله اعرابی و با همکاری و راهنمائی دکتر ذوالفقاریان رئیس وقت فدراسیون بیس بال ، مجوز لازم اخذ و کمیته راگبی در این فدراسیون شکل گرفت.
متأسفانه دخالت دادن سیاست باورزش در جمهوری اسلامی باعث شده بود تا مسئولین جمهوری اسلامی از آنجائیکه این ورزش راکه به صورت عامیانه فوتبال آمریکایی می‌دانستند و به دلیل مشکل سیاسی ایران با آمریکا از حمایت از این رشته ورزشی و تأسیس تیم ملی برای آن خودداری نمایند. ولی پیگیری‌های مستمر علیرضا فضل الله اعرابی باعث شد تا ذهن مسئولین وقت ورزش ایران و نظر برخی از مراجع تقلید درخصوص این ورزش تغییر و نسبت به مستقل شدن و راه‌اندازی و افتتاح تیم ملی راگبی ایران اقدام نمایند.
در سال 1386 راگبی به صورت فدراسیون مستقل شروع به فعالیت کردد و رشته ورزشی کریکت زیر مجموعه فدراسیون شد .
در سال 1390 بنا به دلایلی فدراسیون راگبی به انجمن تبدیل شد و زیر نظر فدراسیون انجمن های ورزشی شروع به کار کرد و از آن سال تا کنون با ریاست حسن میرزا آقابیک اداره می شود و در دو بخش آقایان و بانوان دارای لیگ های برتر و دسته یک است و تیم ملی در هر دو بخش فعال می باشد.

مقام های کسب شده از سال 91 تا کنون
-مسابقات 15 نفره مقام سوم غرب آسیا (آقایان) دوحه
-تورنمنت 4 جانبه ی آلمان (بانوان) برلین مقام دوم2017
-مسابقات 7 نفره مقام اول غرب آسیا(آقایان)امارات 2013
-مسابقات 7 نفره مقام اول غرب آسیا(آقایان)امارات 2014
-مسابقات 7 نفره مقام اول آسیای میانه انتخابی 2014
حضور در مسابقات مرحاه نهائی المپیک ریو هنگ کنگ 2015